wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Składniki kosmetyków » Który olejek jest najlepszy dla Ciebie ? Olej, olejek eteryczny czy macerat ?

Który olejek jest najlepszy dla Ciebie ? Olej, olejek eteryczny czy macerat ?

Data dodania: 21-06-2017
Na pewno już wiesz, że naturalne olejki są zdrowsze  parafina stosowana w standardowych kosmetykach. Naturalne olejki to ogromne bogactwo wielu składników: kwasów tłuszczowych, minerałów, witamin, wosków i innych składników. Stosowanie ich pomaga dogłębnie odżywić i nawilżyć twoją skórę. 


altNa pewno już wiesz, że naturalne olejki są zdrowsze  parafina stosowana w standardowych kosmetykach. Naturalne olejki to ogromne bogactwo wielu składników: kwasów tłuszczowych, minerałów, witamin, wosków i innych składników. Stosowanie ich pomaga dogłębnie odżywić i nawilżyć twoją skórę. 
Najlepsze do użycia w kosmetyce są olejki zimno tłoczone, które posiadają najwięcej składników odżywczych, nie zmienionych przez temperaturę.

Olej jest to tłuszcz bezpośrednio wyciskany z części roślin. Są one zazwyczaj rozdrabniane, zgniatane a wypływający olej jest zbierany. Tak wygląda wyciskanie na zimno i takie oleje są najcenniejsze i najzdrowsze. Wytłoczyny można podgrzać i sprasować aby wycisnąć z nich jeszcze więcej- to są oleje wytłaczane na gorąco.
Rośliny zawierają również bardzo niewielką ilość olejków, których nie da się z nich "wycisnąć" poprzez zwykłe mielenie. Niektóre z tych olejków mają bardzo cenne dla człowieka właściwości, np. zapach, tak jak olejek różany czy lawendowy. Aby go uzyskać tłoczy się przez części roślin parę wodną, lub inne gazy, np. dwutlenek węgla. Unoszący się gaz porywa z sobą olejek, który następnie jest odzyskiwany w komorze skraplającej. Taki olejek nazywa się eterycznym.
altNiektóre rośliny posiadają cenne substancje, które rozpuszczają się w tłuszczach, natomiast nie da się ich wyizolować ani metodą wytłaczania ani destylacji. Wówczas można zastosować macerację- części roślin zalewa się neutralnym olejem i czeka aż dobroczynne substancje w tym oleju się rozpuszczą. Następnie całość się filtruje i macerat gotowy. Macerat możesz w łatwy sposób przyrządzić sama w domu. Pamiętaj tylko, że taki macerat będzie krótkotrwały, ponieważ w domu nie odfiltrujesz go dokładnie z części roślin i wody. Powinnaś go przechowywać w lodówce i szybko zużyć.

Nie jest jednak obojętne w jaki sposób i na jaką część ciała zastosujemy konkretny olej. Poniższy krótki poradnik podpowie Ci w jaki sposób stosować czyste olejki.

Olej Marula - do wszystkich typów cery. To zupełnie wyjątkowy olejek, który nadaje się do wszelkich typów skóry, od suchej, dojrzałej do tłustej, młodej i trądzikowej. Doskonale się wchłania, nie pozostawia na skórze tłustej powłoki. Po jego zastosowaniu skóra jest matowa, można nakładać na nią makijaż. Doskonale nawilża, odżywia, bardzo łagodzi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienie skóry. Można go stosować do pielęgnacji niemowląt. Jest wyjątkowy pod każdym względem!
Oliwa z oliwek- do mycia twarzy, oliwa z oliwek zawiera kwasy tłuszczowe i skwaleny niezwykle istotne w pielęgnacji suchej skóry. Posiada również wysoką zawartość substancji przeciwrodnikowych, które są ważne dla każdej skóry. Jednak badania wykazały, że stosowanie czystej oliwy z oliwek na skórę, narusza jej płaszcz ochronny. Wszelkie zranienia i urazy goją się dłużej gdy nakłada się na nie oliwę z oliwek. Co ciekawe oliwka będąca częścią kosmetyków i receptur, wykazuje wyłącznie korzystne dla cery efekty. Dlatego możesz ją używać do mycia twarzy, ale później zastosuj krem.
Olejek jojoba- do stosowania na twarz, również pod oczy, na całe ciało i włosy. Idealny dla cery suchej, podrażnionej, wrażliwej i zwiotczałej.
Olej z ogórka- pod oczy. Tak samo jak plasteki ogórka odświeża, łagodzi podraznienia zmęczonych oczu, zmniejsza opuchliznę, obrzęki i sińce. Dobrze się wchłania. Odżywia skórę i dostarcza jej mnóstwa składników mineralnych. W celu usunięcia opuchlizny można stosować go na twarz lub inne części ciała, jednak jego charakterystyczny ogórkowy zapach niezbyt zachęca do stosowania na duże powierzchnie skóry.
Olejek kokosowy- świetny do użycia do ciała i włosów, na twarzy może powodować wypryski.
Masło Shea (karite)- bardzo dobre do używania na ciało, stanowi niewielki filtr przeciwsłoneczny. Zastosowanie na twarzy czystego masła karite z reguły powoduje wypryski.
Olejek z nasion maliny- doskonały do stosowania na twarz i ciało, szczególnie do cery suchej, dojrzałej, zwiotczałej, zmęczonej.
Olejek z nasion truskawek- doskonały do stosowania na twarz, do cery suchej, dojrzałej, zwiotczałej, zmęczonej. Posiada mnóstwo antyoksydantów. Stosowanie go na całe ciało jest korzystne pod względem kosmetycznym, ale problematyczne z uwagi na jego ciemny kolor i możliwość plamienia ubrań.
Olej z nasion pomidora- do stosowania na twarz, szczególnie do cery zwiotczałej i ze zmarszczkami.
Olejek arganowy- świetny na twarz i ciało. Świetnie wpływa też na kondycję włosów, ale ponieważ jest bardzo tłusty, trzeba używać go w śladowych ilościach. Najlepiej wcierać we włosy resztki, które  zostały na dłoniach po masażu ciała czy twarzy.
Olejek laurowy ( z wawrzynu)- rzadko jest sprzedawany samodzielnie, natomiast często występuje w kosmetykach. Wynika to z tej przyczyny, że jest toksyczny po połknięciu. Doskonały do cery tłustej, trądzikowej z wypryskami. Normalizuje działanie gruczołów łojowych, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
Olej nigella- Mahommed twierdził, że olej nigella pomaga na wszystko oprócz śmierci i wygląda na to, że rzeczywiście tak jest. Można używać go w każdym miejscu na ciele i do każdego typu skóry.
Olejek (macerat) z zielonej herbaty- niezwykle bogaty w przeciwutleniacze jest szczególnie polecany dla osób palących, dla osób mieszkających w zanieczyszczonym środowisku- w dużych miastach, na terenach przemysłowych. Można stosować na twarz i ciało.
Olej z róży Mosqueta- dzięki wysokiej zawartości witaminy A jeden z najlepszych olejków działających przeciwstarzeniowo. Można stosować na twarz i ciało, przy czy stosowanie na ciało jest utrudnione z uwagi na intensywny pomarańczowy kolor i możliwość farbowania ubrań.
Olej z opuncji figowej- doskonały olejek do cery dojrzałej, zwiotczałej i ze zmarszczkami. Można używać na twarz i ciało.
Olejek marchwiowy- to właściwie macerat z marchwi w oleju słonecznikowym. Doskonale natłuszcza i pielęgnuje skórę suchą. Dodaje ładnego złotego kolorytu skórze na całym ciele.
Olejek z nasion brokułu – świetny do stosowania na paznokcie i włosy. Zawiera substancje, które mają zdolność do wbudowywania się w struktury keratynowe. Uzupełnia ubytki powstałe w strukturze paznokci i włosów.
Olejek kameliowy- dla gładkich i błyszczących włosów. Olejek kameliowy, inaczej nazywany herbacianym, jest powszechnie używany w krajach azjatyckich do nadania włosom gładkości i połysku. Azjatki wcierają go po prostu we włosy po umyciu. Jednak wiele europejek ma cieńsze i delikatniejsze kosmyki, dlatego najlepszym jego zastosowaniem jest wtarcie go we włosy i skórę głowy przed myciem jako maseczkę. 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Składniki kosmetyków
Sklep internetowy shopGold