wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Kosmetyka naturalna porady i triki » ŁZS i AZS, wypróbuj te metody zanim zaczniesz brać sterydy.

ŁZS i AZS, wypróbuj te metody zanim zaczniesz brać sterydy.

Data dodania: 09-05-2020
ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry to choroba bardzo podstępna, trudna do leczenia, na dodatek nawracająca.  Niestety również odróżnienie jest od AZS, czyli atopowego zapalenia skóry jest bardzo trudne nawet dla profesjonalistów. Objawy obu chorób są podobne, natomiast przyczyna jest inna.


Łojotokowe zapalenie skóry ( ŁZS) i Atopowe zapalenie skóry (AZS) przyczyny

ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry to choroba bardzo podstępna, trudna do leczenia, na dodatek nawracająca.  Niestety również odróżnienie jest od AZS, czyli atopowego zapalenia skóry jest bardzo trudne nawet dla profesjonalistów. Objawy obu chorób są podobne, natomiast przyczyna jest inna.

W przypadku AZS przyczyną choroby jest alergia. Może to być alergia kontaktowa, pokarmowa lub wziewna, co oczywiście nie ułatwia rozpoznania.

łojotokowe zapalenie skóry głowy ŁZSW przypadku ŁZS przyczyn jest kilka, mogą one występować samodzielnie lub być powiązane ze sobą. Głównymi są : nadmierne przetłuszczanie skóry, nadmierne odwodnienie skóry, nadmierny rozwój drożdżaków połączony z nadwrażliwością skóry na ich metabolity oraz ostatnio odkryta przyczyna: nadmierny rozwój bakterii z rodzaju Staphylococcus, czyli gronkowców.

Objawy dla obu chorób i to niezależnie od przyczyny są podobne: swędzenie, łuszczący się naskórek w postaci łupieżu suchego lub tłustego,  podrażnienia, zaczerwienione placki, często łojotok, wypadanie włosów. W efekcie zmian nadkażenia bakteryjne lub grzybicze,  skutkujące charakterystycznym „zapaszkiem”.  Objawy mogą występować wspólnie, lub tylko niektóre z nich niezależnie od pierwotnej przyczyny.

Niektóre przypadki są tak zaawansowane, że pomóc mogą tylko silne leki, ale zanim spróbujesz agresywnych terapii, wypróbuj te kilka sposobów, być może uda Ci się uniknąć silnych leków. A może nieświadomie popełniałeś/ popełniałaś błędy w pielęgnacji skóry głowy o których nie miałeś/ miałaś pojęcia ?

Silikony a skóra łojotokowa czy atopowa

Zrezygnuj z kosmetyków do włosów zawierających silikony. Są one częstą przyczyną problemów ze skórą głowy.  silikony składniki kosmetykówSilikony to związki chemiczne, które mają działanie okluzyjne, powlekające, nadają włosom połysk i miękkość. Szampony zawierające silikony są gęstsze, bardziej kremowe, przyjemniejsze w użyciu.  Na naszą skórę działają mniej więcej tak jak folia spożywcza. Skóra pod nimi poci się, przetłuszcza, blokują się jej pory. Wyobraźcie sobie, że nosicie cały czas gumowe kalosze: w dzień, w nocy, na siłowni, na spacerze, jak czułaby się Wasza skóra w tych kaloszach ? Właśnie tak czuje się skóra głowy po silikonach. Niektóre osoby są bardziej odporne na oblepiane przez silikony, inne reagują właśnie ŁZSem.  Nawet jeżeli stosujesz odżywkę silikonową tylko na długość włosa, nie dotykając skóry, to one i silikony w kosmetykachtak w końcu znajdą się na skórze. Czy to przy spłukiwaniu, czy  podczas snu. Odstawienie kosmetyków z silikonami, potrafi bardzo szybko poprawić stan skóry głowy. Nieraz już po jednym- dwóch myciach można odczuć znaczną różnicę. Niektóre silikony wymagają wielu myć aby je usunąć ze skóry i włosów, więc musisz dać sobie szansę na poprawę jakieś 2 tygodnie.  Niestety rozpoznanie silikonów w kosmetykach, nie jest takie łatwe, bo występują pod wieloma nazwami i  wcale te nazwy nie kojarzą się ze słowem silikon.. Najczęściej spotykane to Dimethicone i wszystko co się kończy na „-cone”, Trimethylsiloxysilicate, wszystko co ma na końcu lub w nazwie „siloxane”, wszystko co ma w nazwie „Quaternium”.

Alkohol pomaga czy szkodzi przy łojotoku ?

Alkohol jest częstym składnikiem kosmetyków do włosów, zwłaszcza wszelkiego rodzaju pianek, suchych szamponów, alkohol w kosmetykachlakierów. Alkohol bardzo wysusza skórę i to może wydawać Ci się dobre, gdy cierpisz na zbyt szybkie przetłuszczanie, ale wcale takie nie jest. Wysuszające działanie alkoholu, zamiast uregulować pracę gruczołów łojowych, sprawia że skóra przetłuszcza się jeszcze bardziej. Ponadto alkohol mocno odwadnia, przez co skóra podrażnia się , swędzi i łuszczy. Niestety trzeba czytać składy kosmetyków i trzeba też nauczyć się odróżniać różne rodzaje alkoholów występujące w kosmetykach. Te złe wysuszające występują pod nazwami: alkohol, alkohol denat., isopropyl alkohol, isopropanol. Są jeszcze alkohole tzw. tłuszczowe, które są składnikami nawilżającymi i ich nie trzeba unikać, jest to np. cetearyl alkohol.

Kosmetyki stylizujące do włosów a ŁZS

Wiele stylizatorów typu: lakiery, suche szampony, pianki, wszystko co dotyka skóry głowy ma działanie bardzo altzatykające pory a często też mocno wysuszające. Skóra broni się przed tym wydzielając więcej łoju. To prosta droga do rozwoju drożdżaków i bakterii, podrażnień i łupieżu. Staraj się zmniejszyć częstość używania tego typu produktów. Twoja skóra będzie przeszczęśliwa.

 

Peeling trychologiczny przy ŁZS, AZS


Peeling jest zbawieniem dla skalpu z problemem ŁZS lub AZS, ale uwaga, złym pomysłem jest użycie peelingu z drobinkami. Drobinki dodatkowo podrażniają chorą skórę a także podczas tarcia roznoszą wszelkie zakażenia. Rób raz w tygodniu peeling enzymatyczny (możesz użyć taki sam jak do twarzy) lub peeling oparty na moczniku (urea).  Są gotowe kremy, których możesz użyć np. squamax. Możesz też kupić czysty mocznik, rozpuścić go w ilości 40gr na 100gr wody i mieszanką smarować skalp przed myciem. Tego typu peelingi usuwają łuskę, odblokowują skalp a jednocześnie nawilżają skórę, pomagając jej w uregulowaniu wydzielania serum. Tego typu peelingi są dosyć delikatne, nie spodziewaj się natychmiastowego efektu, ale nie pomijaj ich w pielęgnacji. W dłuższym terminie przyniosą znakomite rezultaty.peeling do skóry głowy

Czy ziołolecznictwo pomoże przy ŁZS ?

Jest wiele ziół, które przyniosą ulgę podrażnionej, zaognionej skórze głowy. Najbardziej popularne to rumianek. Wystarczy nacierać skórę głowy naparem. Można to robić także pomiędzy myciami, co jest ogromną zaletą. Natychmiastowo łagodzi swędzenie oraz podrażnienia indyjskie zioło neem. Niestety ma niezbyt przyjemny zapach, więc nadaje się do użycia raczej przed myciem. Również można użyć go w postaci naparu, lub kupić olejek neem i masować skórę głowy przed myciem.zioła do skóry głowy

Nawilżający miód a łojotok

Miód, jeżeli tylko nie masz na niego alergii, jest doskonałym środkiem nawilżającym, antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Wystarczy rozpuścić go z odrobiną wody i wsmarować w skórę głowy na ok. godzinę przed myciem. Na dodatek działa lekko peelingująco i przywraca skórze kwaśne pH. Jest to kosmetyk prawie idealny do skalpu, gdyby nie to, że się lepi i przyciąga owady, wiec nie można go w związku z tym cały czas nosić na altgłowie. Jeżeli możesz, zainwestuj w medyczny miód manuka, taki jak używany do opatrunków. Ma on potwierdzone właściwości niszczące gronkowce, a to często one są przyczyną problemów ze skalpem.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Kosmetyka naturalna porady i triki
Sklep internetowy shopGold