wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Składniki kosmetyków » Nano -cząstki w kosmetyce

Nano -cząstki w kosmetyce

Data dodania: 03-09-2021

Od paru lat nanocząstki podbijają świat kosmetyki. Czym są, jak działają i przede wszystkim czy są dla nas bezpieczne?Od paru lat nano -cząstki podbijają świat kosmetyki. Czym są, jak działają i przede wszystkim czy są dla nas bezpieczne?


 Nano -cząstki to cząstki różnych substancji, które łączy jedno: są mniejsze od 100 nanometrów. Nanometr to 1 miliardowa część metra, są one więc ekstremalnie małe.

 Mogą być to zmikronizowane minerały, metale, tworzywa sztuczne, słowem wiele różnych substancji. Jest to wielka różnorodność i również rożnorodnie działają na nasz organizm. Niektóre substancje w postaci nanocząstek są w stanie przenikać przez ściany komórkowe aż do wnętrza komórek i tam w rozmaity sposób na nie oddziaływają. To sprawia, że nano -cząstki są niezwykłą szansą w wielu dziedzinach życia, zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie i w wielu gałęziach przemysłu. Dają nam możliwość tworzenia nowych materiałów, skuteczniejszych leków i doskonalszych kosmetyków.
 Niestety, jak  z każdą nowością bywa, nie jest do końca poznane ryzyko stosowania tego typu substancji. Dodatkowo, nie do końca są prawnie uregulowane zasady stosowania materiałów w postaci nanocząstek. Od niedawna producenci muszą zaznaczać na liście składników, że dana substancja występuje w postaci nanocząstek. Z reguły zobaczysz przy danym składniku określenie "nano". Niestety gdy dana substancja jest dopuszczona do stosowania w zwykłej formie, to prawo nie wymaga dodatkowych badań gdy jest ona w postaci nano -cząstek. To stwarza dodatkowe ryzyko, ponieważ zmikronizowane substancje zmieniają swoje właściwości i coś co było bezpieczne, może przestać takie być.
  Skóra jest naturalną barierą, chroniącą organizm przed szkodliwymi substancjami z zewnątrz. W rzeczywistości niewiele substancji jest w stanie przedostać się przez barierę naskórka i dotrzeć do skóry właściwej. Ale nano -cząstki niektórych substancji są w stanie przeniknąć przez wszystkie warstwy skóry i dostać się w głąb organizmu. Problem polega na tym, że nie wiemy co dalej będzie się z nimi działo. Czy popłyną wraz z krwią? Czy będą kumulować się w układzie nerwowym, limfatycznym, czy będą wędrować po organizmie przenikając z komórki do komórki? Czy organizm jest w stanie oczyścić się z tak małych cząstek? W jaki sposób wpłynie to na nasze zdrowie? Te i inne pytania pozostają na razie bez odpowiedzi. I zanim na nie odpowiemy, może warto się zastanowić czy rzeczywiście potrzebujemy krem, farbę do ścian, skarpetki, czy fugę do płytek ceramicznych z nano -cząstkami.
Innym pytaniem pozostaje w jakiej rzeczywiście ilości nano -cząstki są stosowane przez producentów. Substancja w postaci nano -cząstek jest o wiele droższa od tej tradycyjnej. Na przykład dwutlenek tytanu w postaci nano -cząstek jest ok. 100 razy droższy od tej substancji w zwykłej postaci. Dlatego jeżeli producent obiecuje nano -cząstki w składzie produktu, a jego cena nie odbiega zbytnio od średnich cen, to raczej zawartość nanocząstek jest śladowa.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Składniki kosmetyków
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl