wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Składniki kosmetyków » Retinol- cudowny składnik czy zło wcielone ?

Retinol- cudowny składnik czy zło wcielone ?

Data dodania: 14-09-2020
Retinol - kiedyś dostępny tylko na receptę u dermatologa, teraz dostępny w wielu kosmetykach. Składnik, który zwalczy trądzik, zmarszczki, przebarwienia, ujędrni i odnowi skórę a jednocześnie może wywołać raka, trwale uwrażliwić skórę, doprowadzić do  przebarwień. Jak go używać by skorzystać z jego cudownych właściwości, a nie zaszkodzić sobie.


Retinol jest najsilniejszym i bardzo dobrze przebadanym składnikiem kosmetycznym. Może dla naszej skóry zrobić bardzo dużo dobrego, ale nieumiejętnie stosowany, może jej bardzo zaszkodzić. Dlatego, jeżeli chcesz skorzystać z jego zalet, a nie zaszkodzić sobie, przeczytaj poniżej krótkie wskazówki co do jego stosowania.

Kosmetyk z retinolem, to taki, który ma w swoim składzie podany: Hydrogenated Retinol.  Jest jeszcze jedna odmiana, która wykazuje słabsze działanie aktywne, ale też ma słabsze skutki uboczne i jest to: Hydroxypinacolone Retinoate. Substancje o innych, podobnych nazwach, nie są aktywnym retinolem i brak im aktywnego działania. Sprawdzajcie skład, bo retinol może być podany w nazwie kosmetyku a w składzie wcale go nie być. Ponadto, kosmetyk musi mieć podane stężenie retinolu np. 0,3%, 1%, 2%. Jeżeli tego nie ma, to znaczy zawiera śladowe ilości tego składnika, nie warto sobie nim zawracać głowy.

Zasady bezpieczeństwa:

  1. Retinol silnie uwrażliwia skórę na światło. To nie są żarty, stosując retinol i opalając skórę narażasz się na trwałe plamy posłoneczne w najlepszym przypadku a raka skóry w najgorszym. Dlatego stosujemy retinol tylko w najciemniejszych miesiącach roku.  Czyli od listopada do końca lutego. Jeżeli jest pochmurno, można ten okres wydłużyć. Nakładamy go wyłącznie na noc.  Zawsze stosujemy ochronę przeciwsłoneczną używając retinolu. Jeżeli jedziemy na urlop w ciepłe kraje, na narty itp. odstawiamy retinol minimum 5 dni przed. Solarium oraz wszelkie inne lampy emitujące promienie UV są zakazane podczas kuracji.
  2.  Przygotowujemy skórę do kuracji: odstawiamy wszelkie silne peelingi, szczoteczki soniczne do czyszczenia skóry. Zamieniamy środki myjące na delikatne, np. olejki, płyny micelarne. Wsmarowujemy codziennie w skórę kroplę olejku bogatego w kwasy Omega 3 i 6. Odstawiamy kosmetyki z alkoholem oraz kwasami.  Robią to także skóry tłuste ! Wszystko po to by odnowić barierę hydrolipidową skóry. Czym silniejsza bariera hydrolipidowa, tym mniej skutków ubocznych przy retinolu. Jeżeli twoja skóra jest podrażniona, to nawet nie kupuj kosmetyków z retinolem, tylko jej zaszkodzisz.
  3. W ciąży i podczas karmienia piersią nie można stosować retinolu !
  4. Zaczynamy od najmniejszego stężenia i częstotliwości raz w tygodniu. Następnie zwiększamy częstotliwość i stężenia na tyle, na ile nasza skóra nam pozwoli. Skórze suchej dojrzałej może wystarczyć 0,5 % stężenie, skórze tłustej, trądzikowej, grubej może być potrzebne nawet 2%.
  5. Jeżeli odczujemy pieczenie, swędzenie, ciepło na skórze podczas kuracji. Jeżeli zaobserwujemy złuszczanie, podrażnienie – robimy przerwę aż do zagojenia skóry. Nie pogłębiamy podrażnienia skóry, bo może się to skończyć stałym przewrażliwieniem.
  6. Retinol najlepiej i najbezpieczniej jest stosować jako jedyny kosmetyk na czystą skórę, ponieważ może wchodzić w interakcje z innymi kosmetykami. Kosmetyki z re tinolem są bardzo tłuste, ponieważ rozpuszcza się on w tłuszczach, dlatego nie będziesz czuć dyskomfortu na twarzy. Jeżeli używasz innych składników aktywnych, np. witaminy C, lepiej nałożyć je w innym dniu, bądź zastosować dłuższą przerwę pomiędzy nałożeniem jednego a drugiego produktu.
  7. Nie stosuj innych silnych kosmetyków podczas kuracji retinolem, np. mocnych peelingów kwasowych, dużych stężeń witaminy C.
  8. Zadbaj o dobre nawilżenie skóry. Retinol zmniejsza pracę gruczołów łojowych, dlatego solidne nawilżenie i natłuszczenie skóry po nocy z retinolem to podstawa. Pomocne mogą się okazać również różne kosmetyki  łagodzące podrażnienia, np. Bepanthen.

 

Retinol  ma swoje ciemne strony, ale gdy wiesz jak się z nim obchodzić, naprawdę nie musisz się go bać.  Stosuj go ostrożnie a odwdzięczy ci się działaniem nieporównywalnym z żadnym innym składnikiem kosmetycznym.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Składniki kosmetyków
Sklep internetowy shopGold