Schowek Twój schowek jest pusty
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Skóra wrażliwa, podrażniona i alergiczna » Skóra wrażliwa, podrażniona, alergiczna podstawowe porady.

Skóra wrażliwa, podrażniona, alergiczna podstawowe porady.

Data dodania: 07-01-2021

Skóra jest zaczerwieniona, swędzi, piecze jakby wbijały się w nią setki igiełek? Czujesz gorąco na twarzy, ściągnięcie dyskomfort ? To wszystko oznaki skóry wrażliwej. Być może twoja skóra jest taka od urodzenia, być może tak wpływa na nią zima a być może stosujesz kurację retinolem lub silnymi kwasami, korzystając z braku słońca. Niezależnie od przyczyny, skórę wrażliwą trzeba uspokoić, ponieważ naczynka mogą stracić zdolność do kurczenia się i rumień zostanie już na zawsze. Ponadto podrażniona skóra szybciej się starzeje a tego chcemy oczywiście uniknąć. Na szczęście możemy wiele zrobić aby zadbać o naszą wrażliwą skórę.Skóra jest zaczerwieniona, swędzi, piecze jakby wbijały się w nią setki igiełek? Czujesz gorąco na twarzy, ściągnięcie dyskomfort ? To wszystko oznaki skóry wrażliwej. Być może twoja skóra jest taka od urodzenia, być może tak wpływa na nią zima a być może stosujesz kurację retinolem lub silnymi kwasami, korzystając z braku słońca. Niezależnie od przyczyny, skórę wrażliwą trzeba uspokoić, ponieważ naczynka mogą stracić zdolność do kurczenia się i rumień zostanie już na zawsze. Ponadto podrażniona skóra szybciej się starzeje a tego chcemy oczywiście uniknąć. Na szczęście możemy wiele zrobić aby zadbać o naszą wrażliwą skórę.

Właściwa pielęgnacja skóry wrażliwej to zarówno wybór odpowiednich kosmetyków jak i sposobów ich stosowania.

  1. Kosmetyki pielęgnujące- wybieraj kosmetyki o jak najprostszym składzie, najlepiej bez składników zapachowych czy barwiących, alkohol jest absolutnie zabroniony.. Generalnie im mniej składników tym lepiej. Nie eksperymentuj. Jeżeli jakiś krem ci służy, nie ma potrzeby go zmieniać. Jeżeli chcesz wprowadzić nowy element do pielęgnacji, zrób to bardzo powoli, np. początkowo stosuj go raz na tydzień, potem coraz częściej. Szukaj w pielęgnacji składników takich jak: panthenol, algi, rumianek, herbata, Wit. C.
  2. Kosmetyki do mycia- absolutnie unikaj silnych detergentów, alkoholu, drobinek ścierających podczas mycia. Mycie najlepiej przeprowadzić jest olejem (tutaj nie ma znaczenia jakim), lub w dwóch etapach: najpierw olejem a następnie delikatnym żelem. Jeżeli twoja skóra nie jest bardzo tłusta, to być może dobrym rozwiązaniem dla ciebie będzie mycie jej rano samą wodą, lub w ogóle pominięcie tego etapu. Skóry wrażliwej nie można trzeć, szczoteczki do twarzy soniczne czy inne zniszczą skórę wrażliwą w szybkim tempie. Jeżeli płuczesz wodą to tylko delikatnie chłodną, nigdy nie używaj zimnej czy gorącej. Nie stosuj peelingów ziarnistych. Jeżeli potrzebujesz peelingu, to wybierz delikatny peeling oparty na kwasach lub enzymach.
  3. Makijaż- bardzo wiele kosmetyków do makijażu zawiera drażniące substancje: alkohol, zapachy, sztuczne pigmenty, talk. Wszystkie te składniki mogą bardzo podrażniać i uczulać. Zawsze jednak możesz wybrać kosmetyki z czystych minerałów, takie jak np. sypkie podkłady Rhea. Na pewno nie podrażnią ani nie uczulą, a wysoka zawartość cynku leczy podrażnienia i zaczerwienienia.
  4. Filtry UV są konieczne, niestety chemiczne filtry bardzo często uczulają, dlatego wybieraj kosmetyki oparte na naturalnych filtrach. Podkłady mineralne Rhea dają Ci ochronę SPF 20-25 w zależności od koloru.

Gdy już masz odpowiednie kosmetyki, możesz jeszcze spróbować następujących rzeczy:

  1. Trzymać krem w lodówce i w przypadku kryzysowej sytuacji nałożyć na skórę warstwę chłodnego kremu. To wielu osobom bardzo pomaga.
  2. Po umyciu skóry nie nakładać od razu kosmetyków tylko zrobić przerwę tak aby skóra bardzo dobrze wyschła. Zacznij od długiej przerwy, np. 0,5 godziny i potem stopniowo ją skracaj. Sucha skóra jest o wiele mniej reaktywna i może w ten sposób uda się nałożyć pielęgnację bez podrażniania jej.
  3. Odbuduj barierę hydrolipidową skóry. Wystarczy, że wmasujesz w skórę kilka kropel olejku PRZED nałożeniem kremu. Jaki olej wybrać ? Najlepszy jest olej naturalny, bez żadnych dodatków, tłoczony na zimno: sezamowy, z wiesiołka, lniany, arganowy. Jest też wiele innych odpowiednich olejów – spójrz do naszego artykułu o olejach, jeżeli szukasz więcej informacji.
  4. Przyjmuj doustnie witaminę C, najlepiej w postaci świeżych warzyw i owoców 5 razy dziennie.
  5. Unikaj szybkich zmian temperatury zewnętrznej, to powoduje, że naczynka wariują.

Skóra podrażniona jest bardzo trudna w pielęgnacji. Pierwszym celem, przed wszystkimi innymi jest jej uspokojenie, zaleczenie. Dopiero wtedy można brać się (powoli !) za pielęgnację przeciwstarzeniową czy inną. W przeciwnym wypadku, wynik byłby odwrotny od zamierzonego.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Skóra wrażliwa, podrażniona i alergiczna
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl