wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Składniki kosmetyków » Tlenek cynku- cichy bohater kosmetyków mineralnych

Tlenek cynku- cichy bohater kosmetyków mineralnych

Data dodania: 22-06-2017
Tlenek cynku jest istotną częścią każdego podkładu i pudru mineralnego. Jest on także niezbędnym składnikiem bardzo wielu innych kosmetyków, ale mówi się o nim mało. Jakoś tak się stało, że budzi on niewiele zainteresowania oraz kontrowersji, choć moim zdaniem niesłusznie.


altTlenek cynku jest istotną częścią każdego podkładu i pudru mineralnego. Jest on także niezbędnym składnikiem bardzo wielu innych kosmetyków, ale mówi się o nim mało. Jakoś tak się stało, że budzi on niewiele zainteresowania oraz kontrowersji, choć moim zdaniem niesłusznie.
Tlenek cynku, w kosmetyce jest określany jako Zinc Oxide, jest naturalnym minerałem. W przyrodzie występuje w postaci przezroczystych kryształów. Czysty tlenek cynku, tworzy bezbarwne kryształy, ale może on być zabarwiony innymi minerałami i posiadać bajeczne barwy. Niestety kryształy te są zbyt kruche by można było je zastosować w biżuterii, za to po zmieleniu i oczyszczeniu można je stosować w wielu gałęziach przemysłu.

alt
Tlenek cynku w naturalnej postaci

Tlenek cynku stosowany w kosmetyce występuje w postaci proszku o barwie białej. Oczywiście jest on oczyszczany ze wszelkich możliwych zanieczyszczeń innymi związkami, w tym np. metalami ciężkimi. Jest rozdrabniany do cząstek różnej wielkości, może także występować w postaci nano-cząstek.
Tlenek cynku położony na skórę ma lekkie właściwości kryjące i wybielające, o wiele mniejsze niż dwutlenek tytanu.
Jest też w dotyku bardziej "szorstki" i trudniej się rozprowadza. Jednakże stał się jednym z głównych składników kosmetyków mineralnych z powodu innych swoich właściwości.
Przede wszystkim ma on wspaniałe łagodzące i leczące działanie na skórę. Uspokaja skórę wrażliwą, redukuje zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk, leczy wszelkie podrażnienia. To właśnie z powodu tych leczących właściwości jest głównym składnikiem kremów dla niemowląt. Prawdopodobnie znajdzie też swoje zastosowanie w leczeniu skóry przy przyjmowaniu go doustnym. Na razie jednak, powstrzymajcie się przed zjedzeniem swojego podkładu mineralnego- nad zastosowaniem doustnym tlenku cynku, dopiero trwają badania. Natomiast jeżeli Wasza skóra, lub skóra Waszego dziecka jest podrażniona, swędzi, np. z powodu poparzenia słonecznego, alergii, ugryzienia owada, to możecie nałożyć na nią swój podkład mineralny aby złagodzić ten stan (można wymieszać go z odrobiną wody i nakładać papkę). Tlenek cynku zawarty w podkładzie wyleczy podrażnienia.
Drugą bardzo ważną zaletą tlenku cynku jest odbijanie promieni słonecznych. Jak pewnie wiecie, światło słoneczne posiada szerokie spektrum. To znaczy, że nie dociera do nas jeden rodzaj fali świetlnej tylko wiele jest rodzajów. Można to porównać do dźwięków- jeden dźwięk to jeden rodzaj fali świetlnej (lub jeden kolor światła mówiąc prościej). Światło słoneczne to jakby cała filharmonia tych dźwięków- niektóre się nazywa UVA, niektóre UVB. Część z nich jest pochłanianych przez dwutlenek tytanu, natomiast resztę pochłania właśnie tlenek cynku. Dwutlenek tytanu i tlenek cynku tworzą razem wspaniałą ochronę przeciwsłoneczną. Gdybyśmy nadal poruszali się w świecie muzyki,a nie światła, to podkład mineralny byłby super słuchawkami, przez które nie słyszelibyśmy dźwięków orkiestry.

alt
Tlenek cynku kryształ

Tlenek cynku jest doskonale tolerowany przez skórę, nie wywołuje alergii, nie zapycha porów, jest idealnym składnikiem kosmetycznym. Jest zresztą dopuszczony do stosowania nawet u noworodków.
Dlaczego więc standardowe pudry sklepowe nie są oparte na tlenku cynku tylko na talku? Pewnie z powodu ceny- tlenek cynku jest o wiele droższy. Poza tym ma on tendencję do zbrylania się i nie rozkłada się na twarzy tak idealnie gładko jak talk. Jednak to są drobne niedogodności w porównaniu do zalet, które on posiada.
Gdzie jeszcze stosuje się tlenek cynku? Przede wszystkim w stomatologii, używa się go do tymczasowych wypełnień w zębach, jeżeli z jakichś powodów nie można od razu założyć plomby stałej. Poza tym w ... daktyloskopii, do oprószania odcisków palców. Jeżeli więc, ktoś zjadł twoje ulubione czekoladki- użyj podkładu mineralnego do odkrycia sprawcy ! Uwaga: pędzel kabuki jest za twardy do oprószenia odcisków, musisz mieć delikatny pędzelek, najlepiej z piórek :)
Czy tlenek cynku jest szkodliwy? Ten związek jest uważany za bardzo bezpieczny, gdy jest w swojej standardowej postaci. Natomiast jak dowiodły badania jest toksyczny dla komórek, gdy jest w postaci nanocząstek. Nanocząstki to wytwór ostatnich czasów i niestety nie ma jeszcze wielu badań potwierdzających czy zaprzeczających ich toksyczności. Udało mi się do tej pory odnaleźć jedno ukończone badanie in vitro (czyli na komórkach a nie na całych organizmach), które udowodniło toksyczność nanocząstek tlenku cynku na komórki (1) w 2014r. Nie wiadomo oczywiście czy te nanocząstki równie toksycznie zadziałają na cały organizm, ale na wszelki wypadek lepiej trzymać się od nich z daleka. Na szczęście z tego co wiem, do tej pory nikt nie stosuje nanocząstek tlenku cynku w kosmetykach, są one stosowane przy produkcji baterii słonecznych, jako filtr UV do tworzyw polimerowych, ale trzeba być czujnym:)

(1) Comparison of the Mechanism of Toxicity of Zinc Oxide and Cerium Oxide Nanoparticles Based on Dissolution and Oxidative Stress Properties
Tian Xia,1,* Michael Kovochich,1,* Monty Liong,2 Lutz Mädler,3,8 Benjamin Gilbert,4 Haibin Shi,5 Joanne I. Yeh,5,6 Jeffrey I. Zink,2,7 and Andre E. Nel1,7,8,$, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3959800/

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Składniki kosmetyków
Sklep internetowy shopGold