Schowek Twój schowek jest pusty
Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna1 » Pielęgnacja skóry z trądzikiem młodzieńczym2 » Pielęgnacja skóry z trądzikiem młodzieńczym- tonizacja

Pielęgnacja skóry z trądzikiem młodzieńczym- tonizacja

Data dodania: 22-06-2017

Tonizacja skóry po oczyszczaniu, jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji, niestety często niedocenianym i pomijanym. To duży błąd, szczególnie przy problemach trądzikowych. Toniki nie są drogie, poza tym w łatwy sposób można przygotować tonik samodzielnie, więc nic nas nie tłumaczy jeżeli go nie używamy.

Tonik ma 2 główne zadania: dokończyć oczyszczanie i przywrócić prawidłowe PH skóry.

Oczyszczanie skóry przy wszelkich problemach trądzikowych jest bardzo ważne, ponieważ odblokowywanie zatkanych ujść gruczołów potowych oraz zapobieganie zatykania się następnych to najważniejsza rzecz w profilaktyce przeciw wypryskom.

Na pewno dobrze jest gdy znajdziemy tonik, który zawiera kwas salicylowy, ponieważ ten składnik oczyści bardzo dogłębnie pory, mieszki włosowe i ujścia gruczołów łojowych. Może zawierać także niewielką ilość alkoholu, który dokładnie usuwa tłuszcz i wszelkie zanieczyszczenia. Świetnym dodatkiem do toniku są wyciągi ziołowe, które zmniejszają wydzielanie sebum i mają działanie zwężające na pory skóry (fiołek trójbarwny, szałwia, babka lancetowata, stokrotka, nagietek). Pamiętaj, że niektóre zioła można pić, ale nie można smarować nimi skóry, więc zawsze sprawdzaj w jaki sposób dane ziółko można zastosować.

Trądzik to nie tylko wypryski, ale też swędzenie i zaczerwienie skóry, a więc podrażnienia. Dlatego świetnie jest jeżeli tonik zawiera substancje łagodzące podrażnienia, np. wyciąg z rumianku lub aloesu.

Po drugie tonik powinien przywracać skórze naturalne PH, czyli lekko kwaśne. To bardzo ważne przy skórze trądzikowej ! Naturalne PH pozwala na rozwój bakterii naturalnie bytujących na naszej skórze, natomiast ogranicza rozwój bakterii patogennych, które mogą powodować zakażenie krostek. Za każdym razem gdy myjemy skórę, jej PH zmienia się na bardziej zasadowe, nawet gdy robimy to wyłącznie wodą. No chyba, że używamy do mycia wody deszczowej, czego zresztą nie polecam robić z uwagi na jej zanieczyszczenie. Dlatego tonik powinien być lekko kwaśny i wszystkie toniki występujące w handlu właśnie takie są. Osoby z trądzikiem powinny jednak unikać kosmetyków, które zawierają kwasy AHA oraz inne kwasy hydroksylowe  (mlekowy, glikolowy itp.). Kwasy te wywołują wypryski często nawet na zdrowej skórze, a na skórze trądzikowej spowodują istotne pogorszenie się jej stanu. Proces powstawania wyprysków wywoływanych przez kwasy jest dosyć tajemniczy do tej pory nie jest w pełni poznany.

Oprócz kwasów hydroksylowych osoby z trądzikiem powinny unikać także gliceryny, która jest chętnie dodawana do toników. Ma ona działanie nawilżające, niestety bardzo zatyka pory, co powoduje wypryski.  Również często dodawana do kosmetyków prowitamina B5, czyli inaczej mówiąc B-panthenol oprócz wspaniałego działania łagodzącego ma skłonności do zatykania cery.

Prosty tonik można w łatwy sposób zrobić w domu. Poniżej podaję przepis na 50 ml, jeżeli chcesz zrobić więcej to nadmiar trzeba przechowywać w lodówce, bo tonik ma termin ważności około tygodnia.

35 ml woda destylowana

10 ml ocet jabłkowy

5 ml spirytus salicylowy ( zawiera alkohol oraz kwas salicylowy!)

Jeżeli masz bardzo wrażliwą skórę, zmniejsz ilość alkoholu i/lub octu jabłkowego. Na bazie tego przepisu, możesz przygotować różne wariacje, używając zamiast wody innych substancji. Zamiast wody bardzo dobrze sprawdzają się:

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl