wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Najpiękniejsze makijaże » Zabawa w ciepło-zimno, czyli jak rozpoznać swoją tonację.

Zabawa w ciepło-zimno, czyli jak rozpoznać swoją tonację.

Data dodania: 14-06-2021
Często przy opisie kosmetyków kolorowych, ale też ubrań czy dodatków, spotkasz się z określeniem "tonacja chłodna" lub "tonacja ciepła" ewentualnie "neutralna". Co to właściwie znaczy? Jak rozpoznać które kolory powinnyśmy wybierać dla siebie do makijażu czy ubrań?


Często przy opisie kosmetyków kolorowych, ale też ubrań czy dodatków, spotkasz się z określeniem "tonacja chłodna" lub "tonacja ciepła" ewentualnie "neutralna". Co to właściwie znaczy? Jak rozpoznać które kolory powinnyśmy wybierać dla siebie do makijażu czy ubrań?

Teoria barw

alt

 

Koło kolorów

Na początek musimy się zapoznać z odrobiną teorii barw. Bez przynudzania i w skrócie przypominam to, co każda z nas pewnie od dawna wie: wyróżniamy 3 barwy podstawowe, po zmieszaniu których możemy uzyskać każdą dowolną inną barwę. Te barwy podstawowe to: czerwony, żółty i niebieski. Oczywiście na właściwy, uzyskany kolor, oprócz zawartości poszczególnych barw jednostkowych ma duży wpływ również ich jasność. Dlatego ilość rozróżnianych przez nas kolorów jest tak ogromna - każdy z nich jest składową 4 czynników, dodatkowo inaczej odbieramy kolor na powierzchniach błyszczących, a inaczej na matowych. Aby uprościć nieco opis kolorów, wymyślono takie pojęcia jak odcienie chłodne i odcienie ciepłe.





 

Barwy ciepłe, barwy chłodne

Nie ma ścisłej definicji czy dany kolor należy do barw ciepłych czy chłodnych. To do której grupy zaliczyć dany kolor jest subiektywną oceną patrzącego. Tak więc, ten sam kolor może być przez część osób oceniany jako chłodny a przez część jako ciepły. Na szczęście w większości ludzie postrzegają kolory podobnie, co pozwala nam się porozumieć co do ciepłoty czy też chłodu kolorów.

alt

Kolory ciepłe, to te które mają w swoim składzie większą część czerwieni. Jest to uwarunkowane ewolucyjnie, ponieważ przez długie wieki czerwony kolor ogniska kojarzył się z ciepłem. Ciepłe kolory wywołują u człowieka poczucie bliskości, optymizmu. Czysto czerwony kolor może również wywoływać agresję, z powodu skojarzenia z silnym bodźcem, jakim jest widok krwi. Natomiast kolory chłodne to te, w których składzie przeważa niebieski. Jest to oczywiste skojarzenie z chłodem wody czy lodu.

Czysta barwa żółta jest również postrzegana przeważnie jako kolor ciepły, jednak wystarczy kropelka niebieskiego w nim abyśmy myśleli o nim jako o kolorze chłodnym.

Tonacja ciepła/ zimna w wizażu.

W codziennym życiu obserwujemy, że każdy z nas ma inną kolorystykę. Kolory skóry, oczu, włosów są niepowtarzalne i każdy z nas tworzy wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju mieszankę tych barw. Również nasza skóra, włosy i oczy mogą przyjmować odcienie ciepłe lub chłodne. Dobrze jest znać własny odcień kolorystyczny, po to by odpowiednio dobierać barwy ubioru, makijażu itd.

alt

W harmonijnie dobranych barwach nasza skóra będzie wyglądać świeżo i promiennie, natomiast źle dobrane sprawią że będziemy wyglądać blado, nieświeżo i staro.

Zasada jest taka, że dobrze wyglądamy w kolorach harmonizujących z naszym typem kolorystycznym. Czyli np. jeżeli nasza skóra, włosy, oczy przyjmują odcienie chłodne, to bardzo dobrze będziemy wyglądać właśnie w chłodnych odcieniach. Podkreślą naszą urodę i stworzą z nią harmonijną całość. Jeżeli osobę w chłodnym typie kolorystycznym ubierzemy w odzież np. pomarańczową, będzie ona wyglądała blado, podkreślimy jej cienie pod oczami, usta będą wyglądały lekko fioletowo. Jeżeli osobę w ciepłym typie kolorystycznym ubierzemy w chłodny kolor, np. błękitny, jej skóra wyda nam się bardziej żółta, niezdrowa i nieświeża.

Przykład

Popatrzmy na zdjęcie. Widzimy na nim blondynkę w chłodnym typie kolorystycznym z dobranym, bardzo wyrazistym chłodnym makijażem. Wszystko tutaj jest idealnie dopasowane: kolor włosów, skóra i oczy mają chłodny, prawie niebieskawy odcień. Makijaż powtarza tą kolorystykę:

alt

Teraz zmienimy jeden element jej makijażu: ocieplimy kolor ust. Teraz modelka ma usta w kolorze pomarańczowo- brązowym. Od razu widzimy, że coś nam jednak w tym obrazku nie pasuje, że te usta są jakby z innej bajki, a twarz wygląda na  bladą i zmęczoną.

alt

No dobrze, zlitujmy się nad modelką i poprawmy resztę jej makijażu. Dokładamy żółtych odcieni, które ocieplą makijaż oczu i morelowych odcieni na policzkach:

alt

Lepiej? No jakby trochę, ale jeszcze nie do końca. To dlatego, że modelka reprezentuje chłodny typ urody a makijaż ma w kolorycie ciepłym. Photoshopem możemy łatwo to poprawić, więc dodajemy ciepłych akcentów do koloru jej włosów i skóry i wreszcie otrzymujemy efekt  końcowy. Makijaż jest zgrany kolorystycznie z typem urody modelki, całość w tonacji ciepłej.

alt

Jak rozpoznać własny typ kolorystyczny

Nie jest to łatwe, ale jeżeli to zrobisz, będziesz miała bardzo prosty przewodnik po zakupach i większą szansę, na dobry wybór za każdym razem.

Aby to zrobić, musisz zarezerwować sobie chwilę czasu, duże lustro, różnokolorowe tkaniny (chusty, ubrania, szale, duże arkusze papieru itp.). Pomoc przyjaciółki bardzo wskazana ! Niezwykle ważne jest odpowiednie światło. Najlepsze jest światło dzienne, ważne żeby nie było to bezpośrednie światło słoneczne, ponieważ słoneczne światło jest żółte. Światło sztuczne też  jest kiepskie, bo w zależności od żarówki też jest zbyt żółte lub zbyt niebieskie. Ważne też jest tło- musi być możliwie jak najbardziej neutralne, najlepiej szare. Intensywny kolor tła, będzie zaburzał nasze spostrzeganie kolorów.

Technika polega na przykładaniu do twarzy różnych kolorów i sprawdzanie w których wyglądamy lepiej w których gorzej. W zasadzie wystarczą nam dwa odcienie, np. pomarańcz i błękitny, ale dobrze jest jeszcze przetestować czy lepiej nam w jaśniejszych czy ciemniejszych barwach. Test należy wykonywać bez makijażu i bez opalenizny. Jeżeli mamy włosy zafarbowane, należy je zasłonić neutralnym kolorem, np. czarną chustką. Gdy wybierzemy kolory w których najlepiej wyglądamy, przyjrzyjmy się ich kolorystyce: przeważają ciepłe barwy czy chłodne? Są też osoby, który mają typ kolorystyczny mieszany i im będzie dobrze we wszystkich odcieniach.

alt

Jeżeli nie masz czasu i ochoty na stosowanie powyższej techniki, jest na to też prostszy sposób: przyjrzyj się swojej szafie. W jakim kolorze są twoje ulubione ubrania? W jakim kolorze są te, które kupiłaś, ale raczej niechętnie nosisz? To da Ci dobrą wskazówkę co do tego jakim typem kolorystycznym jesteś.

Teraz, gdy już wiesz jakim jesteś "typem" możesz wybierać odpowiednie dla siebie kolory kosmetyków, farb do włosów, ubrań, a nawet kolory pomieszczeń, jeżeli chcesz w nich dobrze wyglądać. Jeżeli chodzi o podkłady marki Rhea, to masz do wyboru 3 odcienie: neutralne (Fair, Natural Light, Natural Medium), ciepłe (Sable Light, Sable Medium), chłodne ale w odcieniu różowym (Rose Light, Rose Medium)

Pamiętaj, że ciepły kolor na tle chłodnych (lub odwrotnie), bardzo kontrastuje, więc możesz to wykorzystać, jeżeli chcesz zwrócić na siebie uwagę. Możesz np. dobrać pomarańczowy pasek do szarej sukienki, jeżeli jesteś dumna ze swojej talii. W makijażu jednak zastosowanie kontrastowej barwy trzeba dobrze przemyśleć i na pewno kilka razy przejrzeć się w lustrze. Na pewno bezpiecznej jest podkreślać swoje atuty intensywniejszym kolorem lub połyskiem, niż kontrastową barwą.

Pamiętaj też o biżuterii ! To bardzo często popełniany błąd. Żółte złoto, bursztyn ma bardzo ciepły odcień. Osoba o chłodnym typie kolorystycznym w złotych kolczykach wygląda bardzo blado. Wybierz raczej srebro lub białe złoto.

Trzeba też pamiętać, że nasza skóra zmienia odcień gdy jest opalona. Zdecydowana większość osób, gdy jest opalona wygląda dobrze w ciepłych kolorach. I tutaj chłodne typy kolorystyczne są uprzywilejowane, ponieważ zazwyczaj wyglądają dobrze i w kolorach chłodnych i w ciepłych. Więc nawet gdy jesteś typem chłodnym, na wakacjach możesz założyć złotą suknię.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Najpiękniejsze makijaże
Sklep internetowy shopGold